Mapa Sanktuarium pod tekstem
Przed bazyliką znajduje się wolnostojąca wieża mająca 77 metrów wysokości. Widać ją z wielu miejsc, bo góruje nad miastem, i niczym latarnia morska zaprasza do bezpiecznego portu, w którym ludzie z całego świata spotykają się z Bogiem żywym i przez pryzmat mistycznych doświadczeń św. Faustyny głębiej odkrywają Jego miłosierną miłość wobec siebie. W świecie pełnym niepokojów i egzystencjalnych zagrożeń słyszą słowa Jezusa, zapisane w „Dzienniczku Siostry Faustyny: Większe jest miłosierdzie Moje aniżeli nędze twoje i świata całego. Kto zmierzył dobroć Moją? Dla ciebie zstąpiłem z nieba na ziemię, dla ciebie pozwoliłem przybić się do krzyża, dla ciebie pozwoliłem otworzyć włócznią najświętsze serce swoje i otworzyłem ci źródło miłosierdzia; przychodź i czerp łaski z tego źródła naczyniem ufności. Uniżonego serca nigdy nie odrzucę (Dz. 1485).
W wieży znajduje się platforma widokowa, z której można oglądać panoramę Krakowa i okolic, a przy dobrej widoczności – nawet Tatry. Prowadzą na nią schody (315) i winda, z której mogą korzystać także niepełnosprawni. Nad wejściem do wieży znajduje się pomnik św. Jana Pawła II, który ukazuje Papieża jako pielgrzyma pokoju trzymającego w ręku gołębia i niosącego światu dar orędzia Miłosierdzia. Jakby chciał powtórzyć światu słowa Jezusa: Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopokąd się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia Mojego (Dz. 300). I przypomnieć słowa, które wypowiedział w tym Sanktuarium: Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi, jak miłosierdzie Boże – owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga. W tym miejscu uświadamiamy to sobie w sposób szczególny, bo stąd wyszło orędzie Miłosierdzia, które Jezus przekazał Kościołowi i światu za pośrednictwem św. Siostry Faustyny. Pomnik wykonany według projektu Witolda Cęckiewicza odsłonięto w 2006 roku w dniu pielgrzymki papieża Benedykta XVI do łagiewnickiego Sanktuarium.
Wokół bazyliki rozpościerają się błonia, które kiedyś były miejscem pracy św. Faustyny w cieplarniach i zakonnym ogrodzie. Rozmieszczono na nich plenerowe stacje drogi krzyżowej, przy których często modlą się pielgrzymi. Licznie przybywają tu w czasie uroczystości Święta Miłosierdzia oraz dużych wydarzeń, jakie mają miejsce w tym Sanktuarium. Z błoń od strony południowej nad rzeczką Wilgą i tunelem „Trasy łagiewnickiej” zbudowano „Most Miłosierdzia”, który umożliwia pielgrzymom przejście do Sanktuarium św. Jana Pawła II.
Przed bazyliką umieszczono 9 dzwonów – carillonów, które wygrywanymi melodiami przypominają o miłosierdziu Boga. Są na nich wypisane imiona: Jezusa, św. Siostry Faustyny, Jana Pawła II i świętych Krakowa: św. Stanisława, św. Jacka, św. Jadwigi, św. Jana Kantego, św. Rafała Kalinowskiego i św. Brata Alberta. Każdy z tych dzwonów ma inny dźwięk, a wszystkie razem wygrywają piękne melodie pieśni religijnych dostosowane do roku liturgicznego. Przy bazylice wisi największy dzwon „Jan Chrzciciel”, który ufundował bp Jan Zając z okazji beatyfikacji Jana Pawła II (2011). Odzywa się on swoim pięknym, głębokim głosem w czasie większych uroczystości.
- Główne wejście do Sanktuarium
- „Dom św. Siostry Faustyny” – noclegi, muzeum
- Klasztor
- „Antoninek” – stowarzyszenie „Faustinum”
-
Kaplica Jezusa Miłosiernego i grobu św. Faustyny
- Oratorium – miejsce śmierci św. Faustyny
- Kaplica Męki Pańskiej
- Bazylika Bożego Miłosierdzia
- Kaplica św. Siostry Faustyny – włoska
- Kaplica Communio Sanctorum – węgierska
- Kaplica św. Andrzeja – grekokatolicka
- Kaplica Świętego Krzyża – niemiecka
- Kaplica Matki Boskiej Siedmiobolesnej – słowacka
- Kaplica Wieczystej Adoracji
- Wieża widokowa
- Cmentarz zakonny
- „Dom św. Siostry Faustyny” – restauracja, pamiątki, prelekcje
- Dom duszpasterski – noclegi, restauracja
- Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. św. Siostry Faustyny
- Punkt informacyjny
- Pasaż handlowy – sklep wydawnictwa Misericordia
- Aula św. Jana Pawła II
- Parking – samochody osobowe
- Parking – autokary i samochody osobowe
- Toalety
- Most Miłosierdzia – przejście do Sanktuarium św. Jana Pawła II i na przystanek tramwajowy.