Zakończenie Jubileuszu Zgromadzenia
w Krakowie-Łagiewnikach
W dniach 14-17 listopada 2013 roku ostatnią stację Jubileuszu 150-lecia powstania i działalności apostolskiej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przeżywał klasztor w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Stacja ta – przeżywana w kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy grobie św. Faustyny, duchowej współzałożycielki Zgromadzenia – była zarazem oficjalnym zakończeniem obchodów jubileuszowych. Rozpoczęły się one 1 listopada 2012 roku w Warszawie przy ul. Żytniej, w miejscu założenia Zgromadzenia przez matkę Teresę Ewę z książąt Sułkowskich hrabinę Potocką. Od 14-16 listopada odbył się zjazd przełożeński poświęcony podsumowaniu Roku Jubileuszowego. Konferencje m.in. o owocach jubileuszowych w ujęciu biblijnym głosił o. Krzysztof Ołdakowski SJ oraz przełożona generalna matka Petra Kowalczyk, która mówiła o świętości jako drodze ku przyszłości. Każda z uczestniczek zjazdu dzieliła się swoimi refleksjami związanymi z Rokiem Jubileuszowym i przyszłością Zgromadzenia.
Uroczystej Eucharystii (16 listopada, wieczorem) przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w koncelebrze z rektorem Sanktuarium bp. Janem Zającem oraz kapelanami klasztorów Zgromadzenia. W homilii, odnosząc się do liturgii święta Matki Bożej Miłosierdzia, Ksiądz Kardynał mówił o tym, że Miłosierdzie jest szczególnym imieniem Boga. Świadczy o nim całe dzieło stworzenia i wydarzenie zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Nazarecie. Bóg wszystko powołał do istnienia z miłości i nigdy nie pogodził się z odejściem człowieka przez grzech. Przygotował plan jego powrotu do życia w miłości, w którym było przyjęcie ludzkiej natury przez Syna Bożego. Do przeprowadzenia tego planu potrzebował człowieka, a była nim Maryja. Ona w wydarzeniu zwiastowania dostrzegła rys miłosierdzia Boga, dlatego wielbiła je w swoim Magnificat. Maryja stała się inspiracją i wzorem dla Kościoła, w którym z wrażliwości na godność człowieka matki Teresy Rondeau we Francji i matki Teresy Potockiej w Polsce powstało Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Objęło ono troską dziewczęta i kobiety potrzebujące moralnej odnowy, pozbawione godności w oczach świata i swoich. Ten szczególny i trudny charyzmat został ubogacony przez św. Siostrę Faustynę, która wzrosła w tym Zgromadzeniu i dała Kościołowi orędzie Miłosierdzia. Ona przypomniała Jezusowe słowa: Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopóki się nie zwróci z ufnością do Miłosierdzia Bożego. Dzięki niej Kraków stał się opatrznościowo stolicą kultu Bożego Miłosierdzia. Swoją rękę do tego dzieła przyłożył także bł. Jan Paweł II. Kardynał Dziwisz podziękował za wszystko, co w całej historii siostry wniosły w życie Kościoła nie tylko krakowskiego. Życzył, by Zgromadzenie rozpalało i pogłębiało charyzmat służby, broniąc godności kobiety, by przybliżało ludziom oblicze Boga bogatego w miłosierdzie. Prośmy o nowe powołania – mówił – by rozpalać w Kościele tak ważny dziś charyzmat Miłosierdzia.
W programie zakończenia Roku Jubileuszowego był m.in. przygotowywany na tę okoliczność akatyst: „Pieśń chwały Maryi Matki Miłosierdzia”, do którego słowa napisała s. Salwatricze Musiał ZMBM, a muzykę Piotr Pałka. Utwór, będący kontemplacją i uwielbieniem Maryi w blasku tajemnicy miłosierdzia Bożego, wykonały siostry z domu krakowskiego pod dyrekcją s. Angeliki Krystian i s. Emanueli Gemza.
Akatyst rozpoczynał nocne czuwanie Zgromadzenia, w czasie którego konferencję o wierze i miłosierdziu, na przykładzie tekstu Ewangelii o uzdrowieniu człowieka z uschłą ręką, wygłosił rektor seminarium saletynów ks. Jacek Pawłowski MS. Wyróżniając w scenie ewangelicznej trzy postawy wiary: człowieka z uschłą ręką, faryzeuszy i Jezusa, odnosił je do życia Zgromadzenia i jego jubileuszu. Na zakończenie życzył, aby Zgromadzenie oddychało dwoma płucami i chroniło dwie wielkie perły, jakie Pan Bóg w nim złożył: pierwotny charyzmat matki Teresy Potockiej i orędzie Miłosierdzia przekazane św. Siostrze Faustynie. Nocne czuwanie zakończyło się Eucharystią sprawowaną już 17 listopada o 4:00 rano.
W uroczystości zakończenia obchodów jubileuszowych w Zgromadzeniu Matki Bożej Miłosierdzia uczestniczyły siostry z prawie wszystkich domów Zgromadzenia (z wyjątkiem USA i Kazachstanu), a te, które pozostały w klasztorach, mogły się łączyć poprzez transmisję (video+audio) na stronie internetowej: www.faustyna.pl.