„ZAWIERZYĆ MIŁOSIERDZIU W CZASIE PRÓBY.
30-dniowe przygotowanie do powierzenia się miłosiernemu Bogu przez Maryję”
„W tej książce chcemy zaproponować drogę powierzenia się miłosiernemu Bogu przez Maryję. Razem z Nią będziemy słuchać słowa Bożego i kontemplować Boże Miłosierdzie, aby ostatecznie z ufnością się Mu powierzyć. Wierzymy, że ta droga będzie prowadzić nas także do uzdrowienia i nawrócenia serca, byśmy stali się coraz bardziej miłosierni. Jeśli się na nią zdecydujesz, każdego dnia będziesz zaproszony do tego, by oddawać Bogu przez Maryję jakąś konkretną przestrzeń swojego życia. W tej książce znajdziesz teksty, które będą pomocą do tego oddania, a także do osobistej modlitwy i medytacji.
RÓŻANIEC Z JEZUSEM MARYJA I ŚWIĘTĄ FAUSTYNĄ
Pod tym tytułem w wydawnictwie Misericordia ukazała się książeczka, która zawiera rozważania do 60 części tajemnic radosnych, światła, bolesnych i chwalebnych modlitwy różańcowej. W tych rozważaniach pomagają krótkie zdania Jezusa, Matki Bożej i św. Siostry Faustyny zapisane w jej „Dzienniczku”. Korzystający z tych treści znajdą się w szkole duchowości Miłosierdzia, w której odkrywać będą miłosierną miłość Boga do człowieka, uczyć się za przykładem św. Faustyny kontemplacji Jezusa Miłosiernego w codzienności, postawy ufności wobec Niego, która wyraża się w pełnieniu Jego woli, i miłosierdzia względem bliźnich, a także umiłowania Kościoła, Eucharystii i serdecznego nabożeństwa do Matki Bożej. Wybór tekstów z „Dzienniczka” – s. M. Elżbieta Siepak ZMBM, a opracowanie graficzne – Wojciech Sobolewski.
Życie zwyczajne uczyniła nadzwyczajnym
Droga do zjednoczenia z Bogiem
i misja świętej Siostry Faustyny
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat powstała bardzo bogata literatura, związana z jej życiem, duchowością i misją. Jednak korzystanie z tych publikacji wymaga pewnej orientacji, by można było w tym bogactwie treści wyłapać kluczowe wątki. Istnieje więc potrzeba syntetycznego ukazania życia, dziedzictwa duchowego i misji św. Siostry Faustyny w oparciu o materiały źródłowe. Temu celowi ma służyć niniejsza pozycja.
„Miłosierdzie w mocy Ducha”
Kiedy otwieramy drzwi serca Duchowi Świętemu i oddajemy Mu stery swojego życia, wtedy wszystko się zmienia! Już nic nie jest takie samo! I to jest cudowne! Nowe myślenie, nowe patrzenie, nowe serce – po prostu nowe życie! Jeślibyście zapytali kogoś, kto doświadczył nowego wylania Ducha Świętego i Jego mocy: „Co się zmieniło w twoim życiu?” – to każdy wam odpowie: „Nic już nie jest takie samo! Po prostu nie da się już żyć jak dawniej!”. I to jest łaska! To jest miłosierdzie w mocy Ducha Świętego. Siostra Faustyna też o tym pisze: „skoro raz się oddamy wpływowi Ducha Bożego, to On sam dopełni tego, czego nam nie dostawać będzie” (Dz. 359). Miłosierdzie, które okazuje nam Bóg w mocy Ducha Świętego, jest zdolne przemieniać nasze serca, wspólnoty, rodziny i środowiska, w których żyjemy tak, byśmy stawali się coraz bardziej świadkami Bożego Miłosierdzia, głoszącymi z mocą dobrą nowinę o miłosiernej miłości Boga do każdego człowieka. Modlę się o to, aby każdy, kto będzie czytał te konferencje i zgłębiał treści dotyczące darów, owoców i charyzmatów Ducha Świętego, z nową mocą doświadczył Jego obecności i dał Mu się poprowadzić.
„W blasku Bożego Miłosierdzia – św. Siostra Faustyna Kowalska”
Pod takim tytułem w Wydawnictwie „Misericordia” z okazji 80. rocznicy narodzin dla nieba Apostołki Bożego Miłosierdzia, ukazała się książka z konferencjami, referatami, wykładami s. M. Elżbiety Siepak ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, które były wygłaszane na kongresach, sympozjach teologicznych i różnego rodzaju spotkaniach w ciągu ostatnich 10 lat. Ich tematyka podejmuje wiele wątków z bogactwa duchowości św. Siostry Faustyny: poznawanie tajemnicy miłosierdzia Bożego, postawę zaufania Bogu i miłosierdzia wobec bliźnich, modlitwy, grzechu, cierpienia, świętości, powołania do życia konsekrowanego i roli kapłanów w misji głoszenia światu orędzia Miłosierdzia oraz historii kultu Bożego Miłosierdzia.
14 sposobów na miłosierdzie
„Jesteśmy bowiem Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów, które Bóg z góry przygotował, abyśmy je pełnili” (Ef 2, 10). Ta świadomość napawa mnie radością. Jestem człowiekiem stworzonym przez Boga. Święty Paweł pisze: „jestem Jego dziełem”. Dobry i miłosierny Bóg powołał mnie, bym miał udział w miłości Trójcy Świętej, bym kochał Jego samego, siebie i innych miłością, którą Sam wlał w moje serce. Jak dobry jest Bóg! Jak bardzo mi zaufał! Jezus pragnie, żebym swoją wiarę i miłość wyrażał w uczynkach. Już przed wiekami przygotował mnie do tego, wezwał, abym w ten sposób wypełnił wolę Ojca, który chce mojego szczęścia i zbawienia.
Patrzę jednak z trwogą na otaczający mnie świat pełen relatywizmu, konsumpcjonizmu i konformizmu. Czasami wydaje mi się, że świat wartości to zamierzchła przeszłość, a subiektywizm i indywidualizm wciąż kierują mnie tylko ku moim potrzebom. Historia grzechu i zła trwa nieprzerwanie, wciąż zjednując sobie coraz to nowych zwolenników. Siła mocy nieprawości bywa przerażająca, nawet miażdżąca. Lecz ja mimo to nie tracę wiary w miłosierdzie Boga. Jezus mnie odkupił, poniósł mękę i śmierć dla mojego zbawienia, a trzeciego dnia zmartwychwstał.
Zwycięstwo jest po stronie dobra, po stronie wszechmogącego Boga. Szukam więc sposobów, jak dzielić się doświadczanym miłosierdziem… Znajduję ich przynajmniej 14! 7 wobec ciała i 7 wobec duszy! Przy boku św. Siostry Faustyny wyruszam w drogę, by w bliźnim spotkać Boga i stawać się w pełni człowiekiem…
Wejść czy odejść. Dom naszych serc
Dom buduje się na wzajemnym zaufaniu. Jest one konieczne, aby ta wspólnota ludzi mogła rozwijać się i wzrastać, aby powstawały i umacniały się wzajemne więzi. Zaufanie rodzi otwartość i prowadzi do odpowiedzialności, którą każdy osobiście podejmuje. Nie można się zrażać niepowodzeniami i trudnymi sytuacjami. Z pewnością, jak doświadczenie nas uczy, będzie się wspólnie przechodzić niejeden kryzys, co jest nieuniknione i wręcz konieczne. Kryzys może stać się kolejnym bodźcem, aby nie zatrzymać się w miejscu; może on być w sumie doświadczeniem, które otwiera nowe horyzonty. Konflikty między ludźmi istnieją i nadal będą, a unikanie ich zwykle staje się pułapką prowadzącą do następnych sytuacji konfliktowych. Tak, każda ludzka wspólnota musi wejść w misterium paschalne, musi zgodzić się na umieranie i śmierć, tak w wymiarze osobistym jak i wspólnotowym, aby na nowo narodzić się. Jeśli człowiek świadomie nie skonfrontuje się z własnym wewnętrznym bólem i cierpieniem, nie będzie w stanie wejść w głębokie relacje z innymi.
CD Pokochaj siebie, aby prawdziwie kochać
wersja polska
Niniejsza publikacja zawiera nagrania konferencji wygłoszonych podczas Dni Apostołów Bożego Miłosierdzia, które odbyły się w Zembrzycach.
Człowiek, by prawdziwie pokochać siebie, potrzebuje zejść w głąb siebie, potrzebuje spotkać siebie w sobie, aby odkryć Źródło Miłości, które jest w nim, a które niejednokrotnie jest zasypane przez trudne i bolesne doświadczenia życia. Tylko schodząc do swego serca, mimo wszystko i nade wszystko, pozna prawdziwą Miłość, którą jest Bóg. Mocą tej Miłości człowiek będzie mógł prawdziwie pokochać siebie, odkrywając swoją wartość i godność, i kochać drugiego, troszcząc się o niego i będąc za niego odpowiedzialnym. Ta Miłość uzdolnia człowieka do oddania należytej czci Bogu, któremu służy i którego pragnie miłować z całego serca.
Słowo wprowadzające– s. M. Alicja Zelmańska ZMBM
Ufać Bogu
Ufność istotą nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego – s. M. Alicja Zelmańska ZMBM
Tęsknota za miłosierdziem Ojca – s. M. Alicja Zelmańska ZMBM
Maryja, która zaufała miłosierdziu Boga – s. M. Alicja Zelmańska ZMBM
Szukać Boga w głębi serca
Uwierzyć Miłości – o. Tadeusz Kotlewski SJ
Zejść w głąb siebie – o. Tadeusz Kotlewski SJ , ks. Piotr Szydłowski
Spotkać siebie w sobie – o. Tadeusz Kotlewski SJ
Odkryć swoją godność i wartość – o. Tadeusz Kotlewski SJ , ks. Piotr Szydłowski
Tworzyć więź z drugimi – o. Tadeusz Kotlewski SJ
Zanurzyć się w Źródle Miłosierdzia – o. Tadeusz Kotlewski SJ
Świadczyć o Bożym miłosierdziu
Żyć w mocy Ducha – o. Tadeusz Kotlewski sj
Być żywym obrazem Bożego Miłosierdzia – s. M. Alicja Zelmańska ZMBM
Duchowa podróż do głębi serca – o. T. Kotlewski SJ, s. M. Alicja Zelmańska ZMBM
Maryja drogą do Źródła Miłosierdzia – s. M. Alicja Zelmańska ZMBM
„Dopomóż mi…”
Pod takim tytułem w wydawnictwie „Misericordia” ukazała się książeczka, która jest refleksją nad tekstem modlitwy św. Siostry Faustyny o łaskę przemiany życia w Miłosierdzie. Autorki s. Sara Jabłońska i s. Koleta Fronckowiak z krakowskiego klasztoru Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia odnoszą poszczególne prośby w modlitwie św. Faustyny o miłosierne oczy, słuch, język, ręce, nogi, serce… do realiów życia współczesnego człowieka i zauważają, że u przemiany ludzkiego życia w duchu miłosierdzia jest fascynacja tajemnicą miłosiernej miłości Boga do człowieka. Książeczka jest bogato ilustrowana i pięknie opracowana graficznie przez Andrzeja Oczkosia.
Różaniec ze św. Faustyną
w Skalnym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Rozważania tajemnic różańcowych zostały opracowane w oparciu o teksty Pisma Świętego i „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny oraz ilustrowane pięknymi obrazami, w dużej mierze należącymi do klasyki malarstwa europejskiego. Książeczka w formacie A6 została przygotowania w wersji polskiej i słowackiej.
LITANIA I NOWENNY DO ŚWIETEJ SIOSTRY FAUSTYNY
Modlitewnik zawiera Litanię i cztery Nowenny do św. Siostry Faustyny lub przez jej przyczynę, które mają aprobatę Kościoła. Każda Nowenna oparta jest na tekstach wyjętych z „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny, ale ich treść i forma jest różna, uwzględniająca potrzeby wiernych. Pierwsza Nowenna może być odmawiana we wszystkich intencjach, pozostałe mają określoną intencję: o poznawanie tajemnicy miłosierdzia Bożego, o łaskę dziecięcej ufności i łaskę przemieniania swego życia w miłosierdzie.
Czerpać ze Źródła
„Czerpać ze Źródła” jest propozycją i zachętą, by ożywić wiarę i modlitwę. Nie ma to być podręcznik do tego, jak się modlić, ale mały przewodnik na drodze rozwijania modlitwy osobistej. Wiadomo, że nie tyle wielość przeczytanych i poznanych treści zachęca i mobilizuje do samej modlitwy, ile osobiste wejście na jej drogę. Bywa tak, że człowiek myśli, iż modlitwa jest czymś bardzo trudnym, szczególnie ta przedłużona. A przecież może się ona stać prostą drogą do Boga i do człowieka, jeśli tylko będzie praktykowana z pokorą i odwagą, z prostotą i naturalnością.
„Wprowadzenie do modlitwy w codzienności” ma się stać pomocą, aby na nowo czerpać ze Źródła, aby na nowo odkryć duchowy smak i zadowolenie płynące ze spotkania z Bogiem.
Tadeusz Kotlewski SJ
Razem czy osobno
Wspólnoty chrześcijańskie żyją jedną jedyną, radykalną pasją – a jest nią naśladowanie Jezusa Chrystusa. To On powołuje, to On zaprasza do wspólnoty, to On posyła. Tym, który czyni wspólnotę ludzką wspólnotą chrześcijańską, jest Bóg, nie człowiek. Rozwijanie więzi z Nim sprawia, iż więzi między ludźmi stają się coraz głębsze, autentyczne i odpowiedzialne. Bez wątpienia jest to duchowa droga, której nie da się przejść w pojedynkę. Dlatego trzeba kroczyć razem, aby w mocy Ducha Świętego nieść Boże miłosierdzie.
Zaufać nadziei
Chrześcijanin swojej nadziei nie odnajduje w strukturach społecznych ani w ludziach, którzy coś obiecują, ani też w niepewnej rzeczywistości, zanurzonej w nierealnym optymizmie. Nadzieja chrześcijańska nie jest łatwym optymizmem. Jest kotwicą zarzuconą na trwały grunt, jest oparciem się o Skałę, którą jest sam Bóg. Chociaż nadzieja wydaje się nieodłączną towarzyszką życia, można ją stracić. Mogą zaistnieć takie sytuacje, w których zgasi się w kimś iskrę nadziei. Przywrócić człowiekowi nadzieję to dać mu szansę na kolejne życie, przynieść mu pokój, wlać strumień energii i siły, aby dalej chciał żyć.
Pokochać siebie w głębi serca
Człowiek, by prawdziwie pokochać siebie, potrzebuje zejść w głąb siebie, potrzebuje spotkać siebie w sobie, aby odkryć Źródło Miłości, które jest w nim, a które niejednokrotnie jest zasypane przez trudne i bolesne doświadczenia życia. Tylko schodząc do swego serca, mimo wszystko i nade wszystko, pozna prawdziwą Miłość, którą jest Bóg. Mocą tej Miłości człowiek będzie mógł prawdziwie pokochać siebie, odkrywając swoją wartość i godność, i kochać drugiego, troszcząc się o niego i będąc za niego odpowiedzialnym. Ta Miłość uzdolnia człowieka do oddania należytej czci Bogu, któremu służy i którego pragnie miłować z całego serca.
MOC SPOTKANIA
Rozważania oparte na Biblii i Rozmowach miłosiernego Boga z duszą z „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny
- ks. Sławomir Czajka
- s. Emanuela Gemza ZMBM
Tęsknimy za głębokim spotkaniem z Bogiem, które przemienia nasze życie. W pośpiechu i wirze spraw codziennych wydaje się to niemożliwe. Książka „Moc spotkania” jest szansą na to, by się zatrzymać i trwać w obecności Jezusa Miłosiernego, w jakimkolwiek stanie ducha jesteśmy. Jeśli więc doświadczasz własnej słabości i grzeszności, bądź cierpisz i tracisz grunt pod nogami albo wręcz przeciwnie, z radością i entuzjazmem kroczysz za Panem, ta książka jest dla Ciebie! Zapraszamy cię na drogę odkrywania Boga w modlitwie, aby potem w codzienności móc Go łatwiej spotkać w zwyczajnych wydarzeniach dnia, w drugim człowieku i w samym sobie. Książka „Moc spotkania” wraz z płytą stanowią zapis konferencji i homilii, które zostały wygłoszone podczas rekolekcji organizowanych przez Stowarzyszenie Faustinum w Krakowie-Łagiewnikach. Materiały te mogą być cenną pomocą do przeżycia pogłębionych spotkań z Jezusem Miłosiernym pośród codzienności. Zostały w niej umieszczone teksty z Pisma Świętego i „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny oraz refleksje do osobistej modlitwy.
Skalne Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
W Wydawnictwie „Misericordia” ukazał się piękny album poświęcony najmłodszemu na Słowacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które powstało w ciągu ostatnich niespełna 4 lat na górze Bukov i w Ladcach. Tekst s. M. Elżbiety Siepak ZMBM ukazuje historyczne tło i powstawanie obiektów kultu religijnego na XI piętrze kamieniełomu na górze Butkow: monumentalnego Krzyża, pomnika św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny, kaplicy Miłosierdzia Bożego, drogi krzyżowej oraz kościoła Bożego Miłosierdzia w miejscowości Ladce. Wraz ze wznoszeniem obiektów budowana była żywa wspólnota ludzi, czcicieli Bożego Miłosierdzia, pielgrzymujących wspólnotowo do tego miejsca na dorocznie organizowane uroczystości w maju i we wrześniu lub indywidualnie. Ich świadectwa oraz piękne zdjęcia doskonale ilustrują klimat tego niezwykłego Sanktuarium w diecezji żylińskiej, którego głównym fundatorem jest dyrektor generalny Cementowni Ladce inż. Anton Barcík. Album ukazał się w czterech językach: polskim, słowackim, angielskim i niemieckim.
„Dzienniczek” w adaptacji radiowej na płytach mp3
Na początku kwietnia br. w Wydawnictwie Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia „Misericordia” ukaże się „Dzienniczek” św. Siostry Faustyny w adaptacji radiowej, który powstał na początku lat 90. XX wieku z myślą o emisji w katolickich rozgłośniach najważniejszych tekstów tego dzieła. W dawnym Radiu Mariackim w Krakowie nagrano 119 odcinków, 8-10-minutowych, które opowiadają historię życia Apostołki Bożego Miłosierdzia w układzie chronologicznym, by każdy słuchacz z łatwością mógł podążać za św. Faustyną i w jakiś sposób uczestniczyć w tym, czego jej było dane doświadczyć. Pominięto w tej adaptacji wiersze, niektóre modlitwy (np. nowenny, wezwania do Miłosierdzia Bożego) czy inne teksty, mniej znaczące dla życia, misji i jej duchowości. Adaptacja radiowa nie jest więc audiobookiem, pełnym tekstem „Dzienniczka”, lecz wyborem najbardziej istotnych jego tekstów w układzie chronologicznym.
Na prośbę słuchaczy po dwudziestu paru latach powrócono do tego nagrania, które w Studiu Katolik zostało przygotowane w odświeżonej wersji. Tylko brakujące lub technicznie zniszczone odcinki zostały nagrane powtórnie, a w spisie treści wszystkie oznaczone tytułami, co pozwala na szybką orientację w czasie i przestrzeni życia św. Faustyny. Poszczególne zeszyty i odcinki na początku i końcu zostały opatrzone muzyką, aby ułatwić ich słuchanie.
„Dzienniczek” w adaptacji radiowej przygotowała s. M. Elżbieta Siepak ZMBM, a oprawę muzyczną: s. Emanuela Gemza ZMBM, s. M. Eliana Chmielewska ZMBM, i s. Jana Maria Krnáčová ZMBM.
„Dzienniczek” w języku francuskim
W Wydawnictwie Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia „Misericordia” ukazał się „Dzienniczek” św. Siostry Faustyny Kowalskiej w nowym przekładzie na język francuski, którego autorami są Eva Optołowicz i Agnieszka Woszczyna-Gueur. Prace nad tym przekładem i konsultacje teologiczne trwały kilka lat. Dzieło w dużym i małym formacie jest do nabycia w sklepach firmowych Wydawnictwa w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach oraz w sklepie internetowym: www.misericordia.faustyna.pl.
Miłosierni w codzienności
s. M. Alicja Zelmańska ZMBM
Co czynić, by Boże miłosierdzie wyrażało się w całej naszej istocie, przenikając nasze myśli, słowa i działanie? Jak by miłosiernymi nie tylko od czasu do czasu, przy okazji wielkich wydarzeń życia, w akcjach charytatywnych, lecz „zawsze i wszędzie“, to znaczy w zwyczajnej codzienności? Książka jest próbą odpowiedzi na te i inne pytania. Celem jej jest ożywienie, pogłębienie i umocnienie ducha miłosierdzia wobec tych, których spotykamy każdego dnia na drogach życia.
Święta Siostra Faustyna dobrze rozumiała, że ludzkie miłosierdzie jest udziałem w miłosierdziu Boga, dlatego wymaga ono łączności, co więcej, głębi zjednoczenia z Nim – Źródłem Miłosierdzia – nie tylko podczas modlitwy, ale i we wszystkich wydarzeniach codzienności. Jej życie pokazuje, jak ważne dla ukształtowania postawy miłosierdzia jest odkrycie obecności Boga – Źródła Miłosierdzia – w duszy i łączenie się z Nim przez miłość. Łącząc się z Nim, adorując i kontemplując Go w swym wnętrzu, w głębi swego serca, pragnęła być Jego żywym odbiciem i cała przemienić się w Jego miłosierdzie. Jej modlitwa Dopomóż mi, Panie jest wyrazem tego palącego ją pragnienia.
„Dzienniczek” w formie iBooks
„Dzienniczek” św. Siostry Faustyny dostępny jest nie tylko w formie książkowej, ale także w formie audiobooka, ebooka na stronie www.faustyna.pl, oraz na iPadach i iPhonach. Każdy użytkownik Macintosha, po aktualizacji systemu, może czytać „Dzienniczek” św. Siostry Faustyny na swoim komputerze. W nowej wersji przygotowanej na iPada został ulepszony dostęp do treści przypisów. Jest ona teraz dostępna w formie aktywnych przycisków na słowach, których dotyczy. Poprawiono również jakość zdjęć i dołożono interaktywne mapy. „Dzienniczek” w formie iBooks jest dostępny pod adresem: https://itunes.apple.com/pl/book/dzienniczek/id540358479?mt=11&ls=1
Listy św. Faustyny
W języku portugalskim
Oprócz „Dzienniczka” św. Siostra Faustyna pozostawiła listy i kartki z życzeniami. Do dziś zachowało się 19 listów do jej wileńskiego kierownika duszy ks. Michała Sopoćki, 1 list do o. Józefa Andrasza SJ – jej spowiednika i kierownika duszy w Krakowie, 3 listy do przełożonej generalnej m. Michaeli Moraczewskiej, 1 do przełożonej domu w Krakowie – m. Ireny Krzyżanowskiej, 9 do s. Justyny Gołofit, nad którą Siostra Faustyna sprawowała opiekę duchową jako tzw. „anioł”, 11 do s. Ludwiny Gadziny, dla której św. Faustyna była również „aniołem” oraz 1 list do s. Beniaminy Zarębskiej. Zachowały się również nieliczne jej listy do rodziny: do siostry Eugenii, Natalii i Wandy oraz dedykacje na obrazkach dla rodziców. W książce „Listy św. Siostry Faustyny” zostały opublikowane również listy ks. Michała Sopoćki do Siostry Faustyny (9), gdyż one pozwalają zobaczyć nie tylko relacje pomiędzy nimi, ale przede wszystkim wspólne poszukiwanie woli Boga i dążenia związane z realizacją misji Apostołki Bożego Miłosierdzia. Listy, życzenia, dedykacje na obrazkach odsłaniają i dopełniają duchowy obraz św. Siostry Faustyny, ukazują oblicze mistyka i proroka całkowicie zaangażowanego w sprawę głoszenia światu orędzia Miłosierdzia, a zarazem osobę zatroskaną o sprawy drugiego człowieka, o jego zbawienie i ludzkie potrzeby.
Siostry Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia
Piękno i bogactwo miłosierdzia
W języku hiszpańskim
Książka pomaga odkryć wartość chrześcijańskiego miłosierdzia, jego fascynujące piękno, zdolne prowadzić człowieka ku pełni jego człowieczeństwa i pełni rozwoju chrześcijańskiego powołania, oraz demaskuje fałszywe pojęcia miłosierdzia, które dziś funkcjonują w świadomości bardzo wielu ludzi. W dzisiejszym świecie funkcjonuje wiele fałszywych pojęć miłosierdzia. Często mylone jest ono z pobłażliwością, przekreśleniem sprawiedliwości, samą litością, słabością ludzkiego charakteru, z jałmużną rzuconą biednemu człowiekowi, filantropią czy naturalną dobroczynnością różnorodnie motywowaną. Potrzeba więc odkrywania na nowo piękna i bogactwa chrześcijańskiego miłosierdzia, które opiera się na prawdzie, zakłada sprawiedliwość jako podstawową miarę miłości i służy dobru człowieka w perspektywie doczesnej i wiecznej.
Szlakiem św. Siostry Faustyny
w Zgromadzeniu Matki Bożej Miłosierdzia
Na kolejną rocznicę kanonizacji Apostołki Bożego Miłosierdzia 30 kwietnia 2013 roku Wydawnictwo „Misericordia” Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia wydało przewodnik zatytułowany „Szlakiem św. Siostry Faustyny”, który opracowała s. M. Elżbieta Siepak ZMBM. Etapami wędrówki na tym szlaku są klasztory Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, w których zwyczajnie żyła, pracowała i prowadziła tak niezwykłe życie duchowe Apostołka Bożego Miłosierdzia, jedna z największych mistyczek Kościoła powołana przez Boga na proroka naszych czasów, który przekazał niezwykłe Jezusowe orędzie Miłosierdzia. Dotykając tych miejsc – napisała we wstępie przełożona generalna m. Petra Kowalczyk – możemy zgłębiać jej niezwykle bogate dziedzictwo, poznać historię Zgromadzenia, poszczególnych klasztorów, w których dojrzewała do przyjęcia prorockiej misji i osiągnęła szczyty mistyki. Ufam, że przed każdym, kto podąża jej śladami, odkryje piękno chrześcijańskiego życia w zjednoczeniu z Jezusem, poprowadzi po drogach życia duchowego i będzie się opiekować nie tylko na pielgrzymim szlaku.
Maryja, Matka Boża Miłosierdzia
W Wydawnictwie „Misericordia” Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia ukazała się pierwsza pełna monografia o Maryi Matce Bożej Miłosierdzia. Poszczególne rozdziały opowiadają o tym tytule Maryi, Jej kulcie jako Matki Wcielonego Miłosierdzia, ikonografii oraz o Jej objawieniach w życiu św. Siostry Faustyny, a było ich kilkadziesiąt. Końcowy rozdział stanowi zbiór modlitw do Maryi Matki Bożej Miłosierdzia. We wstępie mariolog ks. dr Marek Gilski napisał: Publikacje poświęcone temu zagadnieniu są nieliczne i dlatego książka ta wypełnia lukę na naszym rynku wydawniczym. Trudno byłoby wskazać pozycję, która próbowałaby ująć tę problematykę bardziej całościowo. Z pewnością publikacja ta pomoże każdemu, kto pragnie zarówno poznać źródła i sens tytułu „Matka Miłosierdzia”, jak i pogłębić swoją osobistą relację z Matką naszego Pana. Książka „Maryja Matka Boża Miłosierdzia” jest namacalnym przykładem łączenia refleksji teologicznej i modlitwy. Nie jest to zatem publikacja jedynie teoretyczna, lecz na wskroś duchowa. Wielką zaletą tej pozycji jest jej zwięzłość oraz komunikatywny język. Jej lektura nie wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania w postaci studiów teologicznych, lecz z korzyścią może po nią sięgnąć każdy człowiek.
Wspomnienia o św. Siostrze Faustynie Kowalskiej
Długo oczekiwania pozycja „Wspomnienia o św. Siostrze Faustynie” stanowi zbiór wspomnień osób, które znały Apostołkę Bożego Miłosierdzia. Są w tym zbiorze wspomnienia członków rodziny, kapłanów, przełożonych i sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, wspomnienia sióstr z innych zgromadzeń zakonnych oraz osób świeckich. Ksiądz prof. Stanisław Ziemiański SJ, który był jednym z pierwszych czytelników i recenzentem tej książki, napisał: Ze wspomnień osób, które były świadkami życia Siostry Faustyny, wyłania się sylwetka świętej. Dowiadujemy się, jak wyglądała, jaki miała temperament i charakter. Zamieszczone w książce świadectwa są autentyczne – ich autorzy nie kryją ani swej sympatii, ani niechęci do opisywanej postaci. „Wspomnienia” to pasjonująca lektura. Plastycznie opisując życie codzienne przyszłej Świętej, pozwalają czytelnikowi odbyć niezapomnianą podróż w czasie i niezwykłe spotkanie z Orędowniczką Bożego Miłosierdzia.
Matka Teresa Potocka. Biografia
W wydawnictwie „Misericordia” ukazała się pierwsza obszerna biografia założycielki Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia matki Teresy Ewy z książąt Sułkowskich hrabiny Potockiej (1814-1881). Biografię dotyczącą lat 1814-1855, a więc okresu jej życia przed założeniem Zgromadzenia, w oparciu o materiały źródłowe napisała nieżyjąca już s. Olga Abramczuk ZMBM. Maszynopis jej pracy dostępny był dotąd jedynie w klasztorach Zgromadzenia. Z okazji jubileuszu 150-lecia Zgromadzenia ta cenna biografia ukazała się w druku i jest dostępna dla szerszego grona Czytelników. Można ją nabyć w sklepie firmowym Wydawnictwa w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Domy Zgromadzenia
Z okazji Jubileuszu 150-lecia Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia została przygotowana publikacja ukazująca szczególnie posługę apostolską w poszczególnych domach w wielu miejscowościach w Polsce i poza granicami kraju. Opracowanie dotyczące każdego domu zostało tak pomyślane, aby najpierw podać najważniejsze informacje: kontakty, lokalizację w strukturach Kościoła i państwa, dane dotyczące prowadzonego apostolatu, własności oraz ilości sióstr i podopiecznych (dane na dzień 1 listopada 2012). W drugiej części opracowania w sposób opisowy ukazana została historia domu i apostolatu z wykazem wszystkich sióstr przełożonych. Dla pełnego obrazu historii domów Zgromadzenia po przedstawieniu klasztorów w Polsce i na świecie, w osobnej części znalazły się informacje o domach czy placówkach w tych miejscowościach, w których siostry kiedyś posługiwały. Historia poszczególnych domów została osadzona w historii całego Zgromadzenia, stąd w tym opracowaniu zamieszczono także rys historyczny Zgromadzenia i kalendarium oraz zdjęcia archiwalne i współczesne każdego domu. Pozycja ta służyć będzie poznawaniu niezwykle bogatego dziedzictwa Zgromadzenia, tym bardziej, że w ostatnich dziesięcioleciach siostry odczuwały brak opracowań historycznych na ten temat.
„Dzienniczek” na iPada w 32 krajach
Wydawnictwo „Misericordia” Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przygotowało „Dzienniczek” św. Siostry Faustyny dla coraz bardziej popularnych w Polsce czytników iPada oraz iPhona. W tym wydaniu „Dzienniczek” udostępniony w formie e-booka na stronie www.faustyna.pl został uzupełniony o fotografie z miejsc życia Świętej od Głogowca i Świnic Warckich po Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Wersja dla iPada pozwala wygodnie przeglądać całość tekstu, a wbudowane narzędzia – takie jak wyszukiwanie, zaznaczanie fragmentów i notatki – ułatwiają pracę z dziełem Apostołki Bożego Miłosierdzia. Wersja dla iPada przystosowana jest do wyższej rozdzielczości ekranu Retina. Książka jest również dostępna dla popularnego iPhone’a w wersjach od 3 GS. „Dzienniczek” św. Siostry Faustyny na iPada oraz iPhona dostępny jest: http://itunes.apple.com/pl/book/dzienniczek/id540358479?mt=11&ls=1
w następujących krajach: Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Kanada, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone.
Kieszonkowe wydanie „Dzienniczka”
Na czas wakacji i różnych wyjazdów, aby ułatwić korzystanie z najpoczytniejszego dzieła literatury religijnej, Wydawnictwo „Misericordia” przygotowało kieszonkowe wydanie „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny. Jest ono mocne, trwałe, a zarazem eleganckie, bo oprawione w skórę koloru: czarnego, brąz, bordo lub zgniłą zieleń i ozdobione złoceniami liternictwa. Kieszonkowe wydanie „Dzienniczka” można nabyć w sklepie firmowym Wydawnictwa w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach lub sklepie internetowym:
www.misericordia.faustyna.pl
Ufaj. Ze świętą Siostrą Faustyną
drogami Bożego Miłosierdzia
Taki tytuł nosi nowy folder Wydawnictwa „Misericordia” Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Jego autorka Anna Bergman przekazuje najważniejsze wiadomości dotyczące misji św. Siostry Faustyny, szczególnie nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego w formach, jakie Jezus jej przekazał. Folder ukazał się już w języku polskim, francuskim, hiszpańskim i słowackim, a w lipcu ukaże się także w językach: angielskim, rosyjskim, węgierskim, portugalskim, włoskim, niemieckim.
Helenka, która chciała zostać wielką świętą
O tym, jak potoczyły się losy małej Helenki, która od najmłodszych lat chciała zostać wielką świętą, a dziś jest znaną w świecie pod imieniem świętej Siostry Faustyny, można przeczytać w najnowszej, pięknie ilustrowanej przez siostrę M. Rafaelę Jedynak ZMBM książeczce dla dzieci pióra Anny Bergman. Książeczka Jest to nabycia w sklepie „Misericordia” w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz w sklepie internetowym: www.misericordia.faustyna.pl
Rekolekcje św. Siostry Faustyny
Książka i audiobook z tekstami rekolekcji, które 54 lata temu w czasie nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego odprawiała św. Siostra Faustyna pod kierunkiem samego Jezusa. Zapiski z tych medytacji, konferencji i lektury Pisma Świętego pozostawiła w swym „Dzienniczku” (nr 1752–1779). W ciągu trzech dni Chrystus chciał, aby jeszcze raz przemyślała najważniejsze tematy życia chrześcijańskiego i zakonnego. Jest to zarazem wspaniała lekcja, jaką sam Jezus daje każdemu, kto sięga po tę lekturę. Ilustracje do książki wykonała s. M. Rafaela Jedynak ZMBM. W audiobooku teksty czytają znakomici aktorzy: Anna Dymna i Krzysztof Globisz, a do ilustracji wykorzystano muzykę: Ennio Morricone, Wojciecha Kilara, Johna Williamsa, Petera Gabriela. Czas nagrania: 63 minuty. Książkę wraz z audiobookiem można nabyć w sklepie „Misericordia” w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach lub w sklepie internetowym: www.misericordia.faustyna.pl
Spacery po Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach
Na płytach DVD ukazała się czwarta seria „Rozmów o Miłosierdziu” zatytułowana „Spacery po Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach”, stolicy kultu Miłosierdzia Bożego, w której wraz ze śmiercią św. Siostry Faustyny został złożony ten „dar Boga dla naszych czasów”, jakim jest Jego orędzie o miłosiernej miłości do człowieka. Po tym świętym miejscu, które jest świadkiem wielu objawień i cudów, oprowadzają siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia wraz z o. Janem Szewkiem OFMConv. Płyta, na której jest 11 „spacerów” po tym wyjątkowym dla Polski i świata miejscu, do nabycia w sklepie Wydawnictwa „Misericordia” w łagiewnickim Sanktuarium lub w sklepie internetowym: www.misericordia.faustyna.pl
Styl życia w szkole św. Faustyny
Trzecia seria telewizyjnych „Rozmów o Miłosierdzia poświęcona jest szkole duchowości św. Siostry Faustyny. Jest to szkoła głęboko ewangeliczna i uniwersalna, oparta na tajemnicy miłosierdzia Bożego. Może do niej chodzić każdy, kto chce poznawać miłosierną miłość Boga, uczyć się dziecięcego zaufania wobec Niego i kontemplacji w codzienności oraz pięknej miłości drugiego człowieka. W tej szkole można się także nauczyć korzystania z daru Kościoła i Eucharystii oraz nabożeństwa do Matki Bożej. Płyty DVD do nabycia w sklepie „Misericordia” w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach i sklepie internetowym:
www.misericordia.faustyna.pl
Prorocka misja św. Faustyny
Na płytach DVD ukazała się druga seria „Rozmów o Miłosierdziu” poświęcona prorockiej misji św. Siostry Faustyny. W żywych dialogach o. Jana Marii Szewka OFMConv z s. M. Elżbietą Siepak ZMBM i s. Gaudią Skass ZMBM, ubogaconych materiałami archiwalnymi i współczesnymi, została opowiedziana historia przekazania przez Jezusa orędzia Miłosierdzia i ukazywanie go światu jako daru Boga dla naszych czasów przez bł. Jana Pawła II. Programy powstały we współpracy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z TVP Kraków. Płyty DVD do nabycia w sklepie „Misericordia” w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach i sklepie internetowym: www.misericordia.faustyna.pl
Paweł zdobyty przez Miłosierdzie
Godna polecenia jest książka biblistki Danuty Piekarz zatytułowana „Paweł zdobyty przez Miłosierdzie”, która ukazała się w Wydawnictwie „Misericordia. Książka jest zapisem konferencji wygłoszonych w Roku św. Pawła (2008/2009) dla członków stowarzyszenia „Faustinum”. Klimat lectio divina, połączenie głębi i prostoty, stosowanie zasady wyjaśniania Biblii przez Biblię, czytanie z wiarą i troską o współczesnego czytelnika, dochodzenie od sensu dosłownego do sensu duchowego, który zaprasza do osobistej medytacji – to charakterystyka książki ks. Tomasza Jaklewicza. Do nabycia w sklepie „Misericordia” w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach i w sklepie internetowym: www.misericordia.faustyna.pl.
Nowe wydanie „Dzienniczka”
Nowe wydanie „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny w atrakcyjnej oprawie graficznej przygotowało Wydawnictwo „Misericordia” Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Pierwsze krytyczne opracowanie tego dzieła ukazało się w 1981 roku. W najnowszym jego wydaniu, dla lepszego czytania tekstu, słowa Pana Jezusa zostały oznaczone tłustym drukiem, rozwiązane skróty i przypisy umieszczone pod tekstem. „Dzienniczek” pisany na polecenie Jezusa należy do pereł literatury mistycznej, stanowi zapis życia duchowego św. Siostry Faustyny i orędzia Miłosierdzia, które przekazała światu. Odsłania poprzez pryzmat doświadczeń mistycznych miłosierną miłość Boga do człowieka. Słowa w nim zapisane jawią się jako szczególna Ewangelia miłosierdzia Bożego – jak o tym dziele powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II. Do nabycia w sklepie „Misericordia” w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach i w sklepie internetowym: www.misericordia.faustyna.pl
„Rozmowy o Miłosierdziu” na DVD
W 16 odcinkach pierwszej serii telewizyjnych „Rozmów o Miłosierdziu”, w żywych dialogach o. Jana Marii Szewka OFMConv z s. M. Elżbietą Siepak ZMBM i s. Gaudią Skass ZMBM oraz Włodzimierzem Dudką, ubogaconych materiałami archiwalnymi i współczesnymi, została opowiedziana historia życia najsłynniejszej polskiej mistyczki i proroka naszych czasów – św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Programy powstały we współpracy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z TVP Kraków. Do nabycia w sklepie „Misericordia” w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach i sklepie internetowym: www.misericordia.faustyna.pl
Adoracje Miłosierdzia Bożego
W Wydawnictwie „Misericordia” Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia ukazał się zbiór adoracji pt. „Adoracje Miłosierdzia Bożego”. Teksty adoracji zostały ułożone w trzech grupach. Pierwsza z nich zatytułowana: „Tajemnica miłosierdzia Bożego” – służy poznawaniu miłosiernej miłości Boga w całej historii stworzenia i zbawienia świata. Adoracje w grupie zatytułowanej: „Ufność” – mają przede wszystkim ukazać tę postawę wobec Boga na przykładzie postaci biblijnych, św. Siostry Faustyny i współczesnych apostołów Bożego Miłosierdzia. Trzecia grupa adoracji zatytułowana „Miłosierdzie” ma ukazywać piękno i bogactwo chrześcijańskiego miłosierdzia, świadczonego na różne sposoby: przez czyny, słowa i modlitwę, a także służy wypraszaniu miłosierdzia Bożego. Książkę „Adoracje do Miłosierdzia Bożego” można nabyć w sklepie „Misericordia” w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach lub w sklepie internetowym: www.misericordia.faustyna.pl
Modlitwy w Godzinie Miłosierdzia
W Wydawnictwie „Misericordia” Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia ukazał się II tom modlitw w Godzinie Miłosierdzia. Zawiera on bogaty zbiór (ok. 300) krótkich rozważań tajemnicy miłosierdzia Bożego objawionej w męce Pańskiej, która zgodnie ze słowami Pana Jezusa wypowiedzianymi do św. Siostry Faustyny jest przedmiotem modlitwy w Godzinie Miłosierdzia (codziennie o trzeciej po południu, w chwili Jego konania na krzyżu). Każde rozważanie ma formę modlitwy skierowanej do Jezusa, w której w części błagalnej jest odwoływanie się do wartości i zasług Jego bolesnej męki. Książka wydana w formie modlitewnika na biblijnym papierze stanowić ma pomoc dla wspólnotowego i indywidualnego praktykowania tej formy kultu Miłosierdzia Bożego.
Jest Nadzieja
Wydawnictwo „Misericordia” wydało nową płytę CD zatytułowaną „Jest nadzieja”. Gdyby ktoś zapytał nas o nadzieję, powiedzielibyśmy z niezachwianą pewnością, że jest. Gdyby zapytał nas, skąd ta pewność, zaprosilibyśmy go do wspólnej wędrówki wiary. Gdyby zapragnął nadać jej konkretne imię, jest jedno: Jezus. On jest naszą pewnością wśród zmienności świata. On, Miłosierny Bóg, jest naszą nadzieją. Jest Bóg – jest Nadzieja. Takie przesłanie na tej płycie napisały siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia i Przyjaciele, autorzy i wykonawcy pieśni prezentowanych na CD. Krążek można nabyć w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach lub sklepie internetowym wydawnictwa „Misericordia”.
Promieniowanie orędzia Miłosierdzia
Książka jest zbiorem referatów przygotowanych na sympozjum, które odbyło się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach z okazji 10. rocznicy kanonizacji Siostry Faustyny. W referatach omawiano rolę Ojca Świętego Jana Pawła II i Benedykta XVI w ukazywaniu światu życia i misji Apostołki Bożego Miłosierdzia, jej wpływ na życie Kościoła, rolę jej kierowników duchowych i Zgromadzenia w wypełnianiu jej posłannictwa oraz zasięg promieniowania orędzia Miłosierdzia we współczesnym świecie.
Biblijne oblicza ufności
Książka ks. prof. Henryka Wejmana jest próbą odpowiedzi na pytania: czym jest ufność człowieka względem Boga i jakimi cechami ma się odznaczać. Autor poszukuje odpowiedzi na te pytania w oparciu o teksty biblijne.
Tłumaczenia na język niemiecki dokonała Sabine Lipińska.
Duchowość św. Siostry Faustyny
Książka wprowadza w szkołę duchowości św. Siostry Faustyny, która opiera się na poznawaniu tajemnicy miłosierdzia Bożego i jej kontemplacji w codzienności, postawie zaufania wobec Boga i miłości miłosiernej wobec bliźnich, a także umiłowaniu Kościoła i Eucharystii oraz nabożeństwie do Matki Bożej Miłosierdzia.
Zakładki
Zakładki z tekstem Koronki do Miłosierdzia Bożego w języku polskim, słowackim, francuskim, niemieckim, portugalskim, ukraińskim, rosyjskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim.
Możesz zakupić ww. pozycje w naszym internetowym sklepie Misericordia.