POLECANE POZYCJE
Jan Paweł II
ENCYKLIKA O BOŻYM MIŁOSIERDZIU
„DIVES IN MISERICORDIA”
To pierwszy w historii Kościoła papieski dokument poświęcony w całości tajemnicy miłosierdzia Bożego i realizacji misji miłosierdzia w Kościele. Ojciec Święty Jan Paweł II ukazuje miłosierną miłość Boga w całej historii zbawienia w oparciu o teksty biblijne, a także na nowo wzywa Kościół do głoszenia tej najpiękniejszej prawdy wiary, do uobecniania jej w dziełach miłosierdzia i wołania o miłosierdzie Boga dla całego świata wobec wielorakiego zła. „Kościół naszej epoki – napisał Jan Paweł II – musi uświadomić sobie szczególną i pogłębioną potrzebę tego, aby w całym swoim posłannictwie świadczyć o miłosierdziu Boga, (…) przede wszystkim wyznając je jako zbawczą prawdę wiary, z kolei starając się wprowadzić i je i wcielać w życie. (…) Wreszcie Kościół – wyznając miłosierdzie i nie odstępując od niego w życiu – ma prawo i obowiązek odwoływać się do miłosierdzia Bożego, wzywając go wobec wszystkich przejawów zła fizycznego i moralnego, wobec wszystkich zagrożeń, które tak bardzo ciążą nad całym horyzontem życia współczesnej ludzkości” (DM VII).
Możesz zakupić książkę w naszym internetowym sklepie Misericordia.
ks. Ignacy Różycki
NABOŻEŃSTWO
DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA
Wydawnictwo „Misericordia”, Kraków 2008
Na podstawie teologicznej analizy pism św. Siostry Faustyny, Autor ukazuje istotę nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, jego przedmiot i specyfikę oraz nowe formy kultu. Z niezwykłą precyzją analizuje objawienia związane z tym nabożeństwem i podaje syntezę praktyki każdej formy kultu. Ksiądz prof. Ignacy Różycki, znakomity dogmatyk, z polecenia kard. Karola Wojtyły pracował nad teologiczną analizą pism św. Siostry Faustyny. Książka „Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego” jest częścią pozycji przygotowywanej w toku procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Siostry Faustyny. Praca, w której Autor rozwiązywał trudne problemy teologiczne np. dotyczące Święta Miłosierdzia, otrzymała bardzo pozytywną ocenę teologów watykańskich i stanowi podstawową wykładnię praktyki nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez św. Siostrę Faustynę.
Możesz zakupić książkę w naszym internetowym sklepie Misericordia.

ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
Materiały z sympozjum
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Kraków 1996
Pozycja zawiera zbiór referatów, w których teologowie podejmują refleksję związaną z wprowadzeniem do kalendarza liturgicznego w Polsce święta Miłosierdzia Bożego. Sympozjum, zorganizowane w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w 1995 roku, było próbą podjęcia refleksji teologicznej na temat ustanowionego dla Polski święta Bożego Miłosierdzia. W referatach omówione zostały różne aspekty święta Miłosierdzia. Arcybiskup Stanisław Nowak ukazał teologiczny związek święta Miłosierdzia Bożego ze świętem Paschy. Biskup Stanisław Smoleński podjął temat wewnętrznego związku tego święta, które wypływa z posłannictwa św. Siostry Faustyny, z nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego. Ksiądz prof. Stefan Koperek ukazał w przekroju historycznym przesłanie o miłosierdziu Bożym w liturgii II Niedzieli Wielkanocy. Ksiądz dr Paweł Ptasznik pisał o święcie Miłosierdzia jako szczytowym wyrazie nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, a ks. prof. Tomasz Chmura ukazywał miejsce sakramentu pokuty w strukturze Bożego dzieła miłosierdzia. Do referatów zostały dołączone dekrety Stolicy Apostolskiej dotyczące wprowadzenia w Polsce Święta Miłosierdzia Bożego.
Możesz zakupić książkę w naszym internetowym sklepie Misericordia.

APOSTOLSKI RUCH
BOŻEGO MIŁOSIERDZIA
Materiały z sympozjum
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Kraków 1996
Zbiór referatów, w których podnoszone są różne aspekty i wymiary apostolstwa miłosierdzia oraz Apostolskiego Ruchu Bożego Miłosierdzia, który zrodził się w Kościele z charyzmatu i doświadczenia mistycznego św. Siostry Faustyny. Tworzą go zgromadzenia kontemplacyjne i czynne, instytuty świeckie, stowarzyszenia, bractwa, apostolaty, osoby indywidualnie podejmujące na różne sposoby zadanie uobecniania w świecie miłosiernej miłości Boga do człowieka. W książce opublikowano materiały z międzynarodowego dwudniowego sympozjum, zorganizowanego przez Metropolitę Krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego i Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach w 1996 roku.
Możesz zakupić książkę w naszym internetowym sklepie Misericordia.

ZAWIERZENIE BOŻEMU MIŁOSIERDZIU
W ŁAGIEWNICKIM SANKTUARIUM
Materiały z sympozjum
Wydawnictwo „Misericordia”,. Kraków 2003
Książka zawiera zbór referatów, w których teologowie z PAT w Krakowie podjęli tematy związane z ostatnią pielgrzymką Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny w 2002 roku, szczególnie z aktem zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu i konsekracją bazyliki w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Ostatnia pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny przebiegała pod hasłem: „Bóg bogaty w miłosierdzie”. Kulminacyjnym jej punktem było zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu i konsekracja bazyliki w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Te okoliczności podyktowały tematykę sympozjum. W książce ks. prof. Jan Szczurek podejmuje temat „Orędzia Miłosierdzia w nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II”, ks. prof. Jan Machniak analizuje „Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu”, ks. prof. Maciej Ostrowski w referacie „Pojęcie sanktuarium w teologii, organizacja, posługa pielgrzymom” przybliża czytelnikom zagadnienia związane z rolą miejsc świętych w życiu Kościoła, ks. dr Stanisław Mieszczak pisze o „Wymowie teologalnej konsekracji świątyni Bożego Miłosierdzia”, a ks. dr Stanisław Szczepaniec – o „Symbolice świątyni Bożego Miłosierdzia” w łagiewnickim Sanktuarium.
Możesz zakupić książkę w naszym internetowym sklepie Misericordia.
Agnieszka Ciborowska
TEOLOGIA MIŁOSIERDZIA
W EWANGELII ŁUKASZOWEJ
Wydawnictwo Naukowe PAT, Kraków 2009
Pierwsze studium teologiczne na temat miłosierdzia w Ewangelii według św. Łukasza, które powstało jako praca doktorska na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Autorka poddaje szczegółowej egzegezie niektóre frag menty tej Ewangelii z semantyczną analizą terminów określających miłosierdzie, aby wydobyć głębię teologicznego przesłania Trzeciej Ewangelii.