Spośród wszystkich form kultu Miłosierdzia Bożego przekazanych przez Siostrę Faustynę Godzina Miłosierdzia została najpóźniej odkryta i upowszechniona, ponieważ pierwsze publikacje związane z tym nabożeństwem upowszechniały najczęściej: Koronkę, Nowennę i Litanię. Dopiero teologiczna analiza pism św. Siostry Faustyny, zwłaszcza jej „Dzienniczka”, przeprowadzona przez ks. prof. I. Różyckiego dla potrzeb procesu beatyfikacyjnego, wyłoniła spośród wielu modlitw te, które zostały objawione przez Pana Jezusa i obdarzone specjalnymi obietnicami dla wszystkich praktykujących je. Do nowych i uprzywilejowanych form kultu – obok czci obrazu Jezusa Miłosiernego, obchodzenia święta Miłosierdzia, odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego, szerzenia czci Miłosierdzia – należy również Godzina Miłosierdzia. Od czasu publikacji prac ks. Różyckiego na temat nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego zaznaczył się dość szybki rozwój tej formy kultu, gdyż jej praktyka nie wymaga specjalnych okoliczności (np. obecności w kościele), a jedynie łączenia się (o 15:00) z Jezusem konającym na krzyżu w miejscu, gdzie jesteśmy o tej porze, rozmyślania o Jego męce, a w błaganiach odwoływania się do jej wartości i zasług.
Modlitwa o trzeciej po południu praktykowana była w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia od samego początku. O godzinie trzeciej – głosił zapis w dawnym polskim modlitewniku Zgromadzenia – ma być uderzenie w dzwonek, zapowiadający godzinę śmierci Chrystusa Pana. Wszystkie [siostry] natychmiast uklękną, ucałują ziemię i zmówią: „Niech będzie Bóg najwyższy kochany…” etc., 3 „Zdrowaś Maryja” na pamiątkę trzech godzin, które Najświętsza Panna stała pod krzyżem. Potem „Westchnienie…” do Najświętszego Serca Pana Jezusa z prośbą o umiejętność całkowitego złożenia siebie w ofierze, o ducha posłuszeństwa i miłość Bożą. W tej formie modlitwa o trzeciej po południu w okresie międzywojennym XX wieku, a więc za życia Siostry Faustyny, pozostawiona była w Zgromadzeniu do dowolnego odprawiania.
W tym historycznym kontekście Pan Jezus przekazał Siostrze Faustynie nową formułę praktyki modlitwy w chwili Jego konania na krzyżu i nazwał ją „godziną wielkiego miłosierdzia dla świata całego” (Dz. 1320). Stanowi ona czas uprzywilejowany w nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, gdyż z modlitwą w tej godzinie, jeśli spełnia ona określone warunki, Jezus związał obietnicę wszelkich łask i doczesnych dobrodziejstw, które są zgodne z wolą Bożą (Dz. 1320, 1572).
Nową praktykę modlitwy w Godzinie Miłosierdzia przyjęła nie tylko sama Siostra Faustyna, ale także jej Zgromadzenie, które wpisało ją do modlitw obowiązkowych. W kaplicach Zgromadzenia modlitwę w Godzinie Miłosierdzia rozpoczyna akt: O Krwi i Wodo. Po nim następuje modlitewne rozważanie jakiegoś aspektu męki Pańskiej, ujęte w formie bezpośredniego zwrotu do Pana Jezusa, połączone z modlitwą wstawienniczą w ogólnych intencjach Kościoła i świata, a także w konkretnych intencjach wiernych, którzy proszą siostry o wsparcie modlitewne. Po modlitwie w Godzinie Miłosierdzia odmawiana jest jeszcze Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz dziękczynienie za wszystkie łaski. W każdy piątek miesiąca modlitwę w Godzinie Miłosierdzia i Koronkę z Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach transmituje TV Puls (od grudnia 2004 roku), a w pierwsze piątki miesiąca (od września 2009 roku) także TV Lux ze Słowacji. Godzina Miłosierdzia praktykowana jest też w niektórych rozgłośniach katolickich (m. in. Wrocław, Kalisz, Jasna Góra). Teksty modlitw w Godzinie Miłosierdzia opublikowało w formie książkowej Wydawnictwo „Misericordia”, a systematycznie podawane są w kwartalniku „Orędzie Miłosierdzia”.
W wielu krajach na różne sposoby popularyzuje się tę formę kultu Miłosierdzia Bożego. W niektórych kościołach codziennie praktykowana jest modlitwa w Godzinie Miłosierdzia, w innych o trzeciej po południu biją dzwony i wzywają ludzi do modlitwy w miejscu, gdzie ich zastaje ta godzina. Na Filipinach na ekranie telewizyjnym o tej porze pojawia się obraz Jezusa Miłosiernego, a zegarki specjalnym sygnałem oznajmiają godzinę trzecią. W tym celu coraz powszechniej wykorzystywany jest Internet i także telefony komórkowe, które sygnalizują godzinę trzecią po południu przypominając o momencie śmierci Jezusa i czasie miłosierdzia, jaki nam dał miłosierny Pan każdego dnia, w każdym miejscu.
s. M. Elżbieta Siepak ISMM
Zobacz także:
Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego – Godzina Miłosierdzia