Patronką Zgromadzenia jest Matka Miłosierdzia przedstawiona w wizerunku Maryi z wyciągniętymi rękoma – tak głosi zapis w zakonnych Konstytucjach (art. 11). Te wyciągnięte ręce Maryi są pełne wszelkich łask i darów, którymi pragnie obdarzać ludzi, a pierwszym i największym z nich jest Syn Boży – Miłosierdzie Wcielone. Figurę Matki Bożej Miłosierdzia siostry przyjęły z Francji (Laval), skąd czerpały wzory życia zakonnego i pracy apostolskiej. W ołtarzu głównym kaplicy klasztoru Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Laval czczona była (i jest) figura Maryi bez Dzieciątka z wyciągniętymi ku ludziom rękoma (na długo przed objawieniem cudownego medalika, na którym Maryja ukazana jest w podobny sposób). Założycielka Zgromadzenia m. Teresa Ewa z książąt Sułkowskich hrabina Potocka przywiozła do Polski nie tylko odpisy francuskich Konstytucji Zgromadzenia i zasady prowadzenia dzieła apostolskiego z dziewczętami i kobietami potrzebującymi głębokiej odnowy moralnej, ale także starała się jak najwierniej oddać ducha i zwyczaje panujące we francuskim Zgromadzeniu. Dlatego też przyjęła czczone we Francji figury Maryi jako Matki Miłosierdzia. One zdobią do dzisiaj kaplice i klasztory Zgromadzenia.
W okresie międzywojennym XX wieku Kapituła Generalna Zgromadzenia rozpatrywała wniosek przyjęcia za patronkę Matkę Miłosierdzia z obrazu słynącego łaskami w Ostrej Bramie. Pojawienie się takiej myśli wiązało się niewątpliwie z popularnością kultu Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej, być może także z jego polskimi korzeniami i obecnością Zgromadzenia w Wilnie na Antokolu oraz całkowitym oddzieleniem się Zgromadzenia w Polsce od Laval, co nastąpiło w 1922 roku po 44 latach wikariatu (zależności od przełożonej generalnej we Francji). W wyniku głosowania siostry zdecydowały jednak o pozostaniu przy korzeniach francuskich, czyli wizerunku Maryi Matki Miłosierdzia przedstawianej w figurze z wyciągniętymi rękoma. Obrazy Matki Bożej Miłosierdzia z Ostrej Bramy znajdują się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, w kaplicy klasztornej pw. Męki Pańskiej i w bazylice Miłosierdzia Bożego, a także w kaplicy Zgromadzenia w Gdańsku.
W 1937 roku z okazji elekcji Maryi Matki Miłosierdzia wydrukowano pamiątkowe obrazki przedstawiające Maryję, która swoim płaszczem opieki okryła z jednej strony siostry, a z drugiej wychowanki. Na rewersie wydrukowany był akt modlitewny, za odmówienie którego można było uzyskać odpust cząstkowy. Gdy akt elekcji Maryi na niebieską przełożoną generalną Zgromadzenia odmawiany był w poszczególnych klasztorach 15 sierpnia 1937 roku, pod koniec tego [aktu] – zapisała Siostra Faustyna – ujrzałam Najświętszą Pannę, która mi rzekła: „O jak miły mi jest hołd miłości waszej”. I w tej chwili okryła swym płaszczem wszystkie siostry naszego Zgromadzenia. Prawą ręką przytuliła do siebie matkę generalną Michaelę, a lewą ręką mnie, a wszystkie siostry były u Jej stóp osłonięte Jej płaszczem (Dz. 1244). Te wydarzenia pozwoliły nawiązać do najstarszego typu ikonograficznego miłosierdzia Maryi, który od XIII wieku powszechny był w wielu krajach zachodniej Europy. W ostatnich latach w klasztorach Zgromadzenia (Krakowie, w kaplicy w Zakopanem) pojawiły się obrazy Mater Misericordiae z rozpostartym płaszczem opieki.
Opracowanie: s. M. Elżbieta Siepak ISMM