W sobotę, 26 kwietnia, w Sanktuarium św. Faustyny przy ul. Żytniej 1 w Warszawie, w godzinach od 21:00 do 24:00 odbędzie się modlitewne czuwanie przed świętem Miłosierdzia, zakończone Eucharystią o północy, która rozpocznie świętowanie Niedzieli Miłosierdzia. Jest to szczególne miejsce, bo sto lat temu właśnie tam do klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia wstąpiła Helena Kowalska – św. Siostra Faustyna. Czuwanie poprowadzi wspólnota „Faustinum”.
W programie: adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa, czytania i śpiew. Będzie też okazja do spowiedzi, bo obiecane w święto Miłosierdzia łaski i doczesne dobrodziejstwa mogą otrzymać ci, którzy mają czyste serca po dobrze odprawionej spowiedzi. Nadzwyczajna łaska zupełnego odpuszczenia win i kar wymaga nadto przyjęcia Komunii św. w święto Miłosierdzia oraz spełnienia warunków nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, czyli postawy zaufania wobec Boga i miłosierdzia względem bliźnich. Taką łaskę możemy otrzymać jedynie w czasie chrztu świętego, a teraz raz w roku – w święto Miłosierdzia.
Przez cały Nowy Testament Jezus Chrystus uczy nas i uczula na potrzebę czuwania. Wielokrotnie wzywa nas do czuwania i czujności. Jednym z powodów tego jest potrzeba ciągłej świadomości, gdzie jesteśmy, po co żyjemy i jaki jest nasz cel. „Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny” (Mt 25, 13). Taka postawa jest gotowością na spotkanie z Bogiem.
W Kościele Katolickim mamy w związku z tym zwyczaj uroczystego czuwania i oczekiwania szczególnie w dniach poprzedzających najważniejsze wydarzenia upamiętniające historię zbawienia. Każde takie zdarzenie wiąże się z którąś z tajemnic naszej wiary. Dni czuwania nazywano kiedyś wigilią i do dzisiaj nazwa ta jest powszechnie używana na czuwanie przed dniem Narodzenia Pańskiego. Podobne znaczenie ma Wigilia Paschalna, czyli liturgia sprawowana w noc Zmartwychwstania Pańskiego. Od niedawna obserwujemy spontaniczny rozwój uroczystego czuwania wiernych w noc poprzedzającą święto Miłosierdzia, które Pan Jezus Chrystus nakazał ustanowić i obchodzić św. Siostrze Faustynie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Miłosierdzie Boga wobec człowieka jest Jego największym przymiotem i zarazem jedną z największych tajemnic Jego miłości wobec nas. Miłosierdzie jest zatem największym darem Boga dla człowieka i to święto ma być tego przypomnieniem.
W tym dniu – jak powiedział Jezus do św. Faustyny – otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św. dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski; niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat. Miłosierdzie Moje jest tak wielkie, że przez całą wieczność nie zgłębi go żaden umysł, ani ludzki, ani anielski (Dz. 699).