Doświadczyłem, że modlitwy innych ludzi za swoich bliskich, za sąsiadów, za przyjaciół, za wszystkich… naprawdę mają moc. Sprawiają, że się zmieniamy, zwłaszcza wobec tych, którzy najmniej na to zasługują. Modlitwa wstawiennicza, czyli za grzeszników, ale także za tych, o których Pan Jezus mówił do św. Faustyny: letnich chrześcijan, ma naprawdę wielką moc.
Do 39. roku życia prowadziłem normalne życie. Studiowałem na uniwersytecie, miałem żonę i dwie córki. Żyłem w małżeństwie katolickim. Byłem nawet katechetą, chodziłem praktycznie w każdą niedzielę na Mszę św., ale mimo to byłem letnim chrześcijaninem, nie postawiłem Pana Boga na pierwszym miejscu. W głębi serca chciałem wszystko robić po swojemu, to ja chciałem nad wszystkim mieć kontrolę i władzę. Ogromną ilością wykonywanej pracy chciałem sobie udowodnić, że coś jestem wart. Nie włożyłem minimum wysiłku w to, by poznawać, jak szalenie jestem kochany przez Boga. To wszystko było jednak do czasu, kiedy przeżyłem poważną porażkę w pracy i wtedy dopiero zacząłem poznawać siebie, jaki naprawdę jestem. Potrafiłem być niegrzeczny, samolubny. Zacząłem zaniedbywać żonę i córki. Skupiłem się na swoich problemach. Miałem wrażenie, że wszystko sprzysięgło się przeciwko mnie. Jakby cały świat stał się moim wrogiem. Moja żona nadal bardzo mnie kochała. Walczyła o mnie, ciągle prosiła, żebym się zmienił… Zaczęła mi mówić, że nie może już tego znieść, że musimy się rozstać, że powinniśmy oboje porozmawiać z prawnikiem, ale ja nie chciałem jej słuchać. Powiedziałem jej, że ona nic nie rozumie. To coraz bardziej pogarszało nasze relacje, aż doszło do rozpadu małżeństwa. Byłem na skraju rozpaczy, mój koniec rzeczywiście zdawał się prowadzić mnie samotnie do piekła, ale Jezus czekał na to pęknięcie…
Nadeszła Niedziela Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014. W niedzielę poszedłem jak zwykle na Mszę św. Zupełnie nieświadomy, że ta niedziela jest wyjątkowa. Nie znałem w ogóle nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Nie miałem pojęcia o obietnicach Jezusa dotyczących Święta Miłosierdzia. Jak na ironię, ze smutkiem pamiętam, jak dzieci na katechezie pytały mnie, jaki dziwny jest Jezus z takimi wielkimi promieniami, a ja nie wiedziałam, co odpowiedzieć – co ze mnie za katecheta…
Właśnie tamtej niedzieli poczułem się bardzo źle. Dręczyło mnie sumienie. Poczułem potrzebę wyznania swoich grzechów, swoich przegranych. Nie mogłem sobie z tym wszystkim poradzić. Podszedłem do kratek konfesjonału. Myślałem, że mnie ksiądz pocieszy, ale tym razem odszedłem od konfesjonału, delikatnie mówiąc, z goryczą, bo normalnie mój stały spowiednik, który w pewnym stopniu przyjmował moje wymówki, usprawiedliwienia, tym razem powiedział mi jasno i wyraźnie, że nie mogę tak dalej żyć, że nie wolno mi w taki sposób postępować, że czas z takim stylem życia skończyć. I miał rację, ale wtedy to był dla mnie szok. Ta spowiedź – przyznaję – była dla mnie bardzo trudna, nawet się zdenerwowałem, zacząłem mieć pretensje do spowiednika, że mnie nie zrozumiał. Żona nie rozumiała, córki nie rozumiały, ksiądz nie rozumie, wszyscy mnie nie rozumieją… Odkąd jednak otrzymałem rozgrzeszenie, a potem przyjąłem w tę niedzielę Komunię św., coś się zmieniło. Przyszła prawdziwa skrucha za popełnione grzechy. Zdałem sobie sprawę, że przez brak miłości i nadmierną koncentrację na sprawach zawodowych straciłem swoje skarby: żonę i córki. Zacząłem płakać, ale nie łzami rozpaczy, lecz smutku i wielkiej ufności, że Bóg pomoże mi wstać i zacząć od nowa. I tak się faktycznie stało.
Droga nawrócenia zaczęła się od Niedzieli Miłosierdzia Bożego i nadal trwa. Bóg udzielił mi wszystkich łask związanych ze Świętem Miłosierdzia, może także i tej największej: odpuszczenia win i kar. Od tej Niedzieli Miłosierdzia Bożego moje życie zmieniło się nie do poznania. Teraz jestem innym człowiekiem. Teraz buduję na nowo życie z Chrystusem. Regularna, szczera spowiedź święta, przyjmowanie Komunii św. są dla mnie źródłem siły, by prawdziwie kochać Boga i drugiego człowieka. Zrozumiałem to bardzo dobrze, ja tego doświadczyłem, że sakramenty są podstawą życia chrześcijanina, że bez nich nie możemy się rozwijać, że bez postawienia Boga na pierwszym miejscu nie sposób naprawdę kochać. Chwała Panu!
Luis Manuel Alfaro Sánchez z Hiszpanii
—————————–
Świadectwa publikowane w 131 numerze „Orędzia Miłosierdzia”.
Świadectwa są także publikowane na stronie: www.faustyna.pl