Po rocznym wolontariacie w stowarzyszeniu „Faustinum” można się ubiegać o członkostwo. Członkowie spośród wielu dróg dążenia do chrześcijańskiej doskonałości wybierają tę, którą ukazała św. Siostra Faustyna, wchodzą głębiej w jej duchowość i misję apostolską, stają się najbliższymi współpracownikami Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, którzy pełnią jego charyzmat w świecie. Nie ma takiej konieczności, aby po rocznym wolontariacie ubiegać się o członkostwo. Wolontariuszem można pozostać całe życie. Ważne jest to, by dobrze rozpoznać w swoim życiu wolę Bożą i wiernie ją wypełnić.
Członkiem może być osoba pełnoletnia, która rozpoznaje w sobie charyzmat św. Siostry Faustyny i chce pełniej włączyć się w przekazane jej przez Pana Jezusa dzieło głoszenia orędzia Miłosierdzia czynem, słowem i modlitwą. Członek ma więc obowiązek podjęcia programowej formacji prowadzonej w Stowarzyszeniu (w języku polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, czeskim lub słowackim), a to wyklucza przynależność do innych wspólnot, w których obowiązuje formacja. Podstawowa formacja w stowarzyszeniu „Faustinum” w cyklu miesięcznym trwa 4 lata, a na jej zakończenie członkowie składają pisemny test. Test można składać do 8 lat od daty przyjęcia do grona członków. W przypadku nie przystąpienia do testu formacyjnego lub nie zdania go z wynikiem pozytywnym, członek powraca do szeregu wolontariuszy „Faustinum”. Po pozytywnym złożeniu testu formacyjnego członkowie mają prawo do noszenia odznaki „Faustinum” i uczestniczenia w formacji permanentnej (stałej).
Ponadto członkowie mają obowiązek regularnego korzystania z sakramentów świętych, troski o rozwijanie w sobie postawy zaufania wobec Pana Boga i miłosierdzia względem bliźnich (spełniania w ciągu dnia choć 1 aktu miłosierdzia z miłości do Jezusa przez czyn, słowo, modlitwę), praktykowania form kultu Miłosierdzia przekazanych przez św. Siostrę Faustynę (codziennego odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego, czci obrazu Jezusa Miłosiernego, obchodzenia święta Miłosierdzia i praktykowania modlitwy w Godzinie Miłosierdzia), a także przestrzegania Statutu, Reguły i uchwał Stowarzyszenia oraz opłacania składek członkowskich. W przypadku niemożności spełniania tego ostatniego obowiązku należy pisemnie zwrócić się z prośbą o zwolnienie z opłat członkowskich z uzasadnieniem.
Członkowie Stowarzyszenia, stając się apostołami Bożego Miłosierdzia pełniej zaangażowanymi w misję św. Siostry Faustyny, korzystają ze wszystkich obietnic, które Pan Jezus przekazał przez św. Siostrę Faustynę (szczególnie tych, które są zapisane w jej „Dzienniczku” pod numerem 1075, 1540, 1521), chcą żyć według Reguły Stowarzyszenia, pełniej uczestniczyć w jego pracach, mają prawo wybierać i być wybieranymi do jego władz, otrzymać legitymację i nosić odznakę „Faustinum” (po ukończeniu formacji podstawowej i pozytywnym złożeniu testu), a także mogą zgłaszać wnioski i propozycje dotyczące działalności Stowarzyszenia.
Przy ubieganiu się o członkostwo trzeba w sekretariacie „Faustinum” złożyć następujące dokumenty:
- Podanie skierowane do Zarządu „Faustinum” z umotywowaną prośbą o przyjęcie do grona członków.
- Wypełniony kwestionariusz, który wcześniej należy pobrać w sekretariacie (po roku wolontariatu).
- Opinię swojego księdza proboszcza, dotyczącą życia i moralności chrześcijańskiej (w zaklejonej kopercie opatrzonej pieczęcią parafii).
- Dwie inne opinie potwierdzone przez kapłana lub zgromadzenie zakonne i opatrzone pieczęcią. Kapłan potwierdza wiarygodność osoby piszącej opinię.
- Dwa zdjęcia (do legitymacji i archiwum).
Po zapoznaniu się ze złożonymi dokumentami Zarząd w tajnym głosowaniu wypowiada swą decyzję w sprawie członkostwa i powiadamia o niej zainteresowaną osobę.
Osoby przyjęte do grona członków „Faustinum” w czasie uroczystej ceremonii otrzymują z rąk celebransa specjalne błogosławieństwo i „Regułę członków Faustinum”, a także legitymacje członkowskie, które wręcza przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia lub osoba przez nią wyznaczona.